Jak wybrać odpowiedni mikroskop stomatologiczny?

Mikroskop stomatologiczny ma na celu powiększać optycznie pole zabiegowe, a tym samym poprawiać widoczność, precyzję i skuteczność w trakcie tej czynności podczas m.in. leczenia edodontycznego. Wybierając odpowiedni sprzęt tego typu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim optykę, której jakość odpowiada za ostrość i jasność uzyskiwanego obrazu.

Soczewki muszą być odpowiednio zestrojone tak, by po wielu godzinach pracy, nasz wzrok nie nie uległ uszkodzeniu. Ważna jest także głębia ostrości (czyli dystans w zakresie, którego obserwowane za pomocą sprzętu tkanki są postrzegane jako „ostre” w pionie). Z praktycznego punktu widzenia, od tego parametru będzie zależało, ile zębów zobaczymy w wyraźny sposób jednocześnie (bez efektu rozmycia).

Oznacza to, że np. głębia ostrości wynosząca 1 cm pozwoli nam na wyraźne zaobserwowanie obszaru sięgającego od pierwszego do drugiego siekacza, a 4-centymetrowa na zobaczenie zakresu od pierwszego siekacza do pierwszego trzonowca. Zasada mówi także, iż im większa głębia ostrości, tym lepszy efekt, ponieważ szersze pole operacyjne pozwala na łatwiejszą i bardziej komfortową pracę. Co więcej, jeśli zakupimy mikroskop stomatologiczny o powiększeniu wynoszącym między 10 a 20 razy, to tak duża głębia ostrości pomoże nam zajrzeć bez problemu do wnętrza kanału korzeniowego, które sięga od ujścia do wierzchołka, a to przydaje się bardzo przy niektórych zabiegach takich jak leczenie kanałowe.

Kwestia eliminacji zniekształceń chromatycznych

Przy wyborze odpowiedniego mikroskopu stomatologicznego, należy także zwrócić uwagę na kwestię eliminacji zniekształceń chromatycznych. Co to oznacza w praktyce? Otóż, słabej jakości optyka prowadzi do powstania aberracji chromatycznej, czyli takiego załamania światła, które po przejściu przez soczewkę bądź układ optyczny powoduje niepożądane zniekształcanie obrazu w postaci kolorowego rozmycia boków wszystkich obserwowanych obiektów. Zjawisko to może ulec zmaksymalizowaniu po powiększeniu układu optycznego i aby je wyeliminować, należy zakupić sprzęt posiadający bardzo wydajne soczewki apochromatyczne.