Piękne i zdrowy uśmiech to wizytówka wielu z nas. Aby cieszyć się promiennym uśmiechem niezbędne jest regularne planowanie wizyt w gabinecie stomatologicznym podczas, których stomatolog zleci wykonanie niezbędnych badań pozwalających na wdrożenie skutecznego leczenia.
Kiedy dentysta zleca wykonanie rentgena zębów?
Rentgen zębów to badanie, które wykonywane jest na wyraźne zlecenie dentysty ze wskazaniem, który ząb ma zostać poddany prześwietleniu. Tego typu badanie zleca się zazwyczaj w przypadku, kiedy lekarz na podstawie oględzin uzębienia podczas wizyty stomatologicznej nie jest w stanie określić, w jakiej kondycji jest ząb. Najczęściej jest to w przypadku leczenia kanałowego lub przed wyrwaniem zęba, co ma na celu zweryfikowanie kondycji kanałów zębowych pacjenta, ale też przed wykonaniem protezy zębowej czy wstawienia implantu. Rentgen zębów zaleca się też w przypadku przyjęcia nowego pacjenta i chęci poznania stanu jego uzębienia.
Innowacyjny rentgen 3D
Rentgen 3D to bardziej zaawansowana forma wykonywania prześwietlenia zębów pacjentów stomatologicznych. Dzięki niemu uzyskujemy informacje na temat wysokości, szerokości obiektu oraz jego głębokości, co pozwala z większą precyzją zaplanować zabieg w gabinecie dentystycznym. Rentgen 3D uwidacznia tkanki miękkie i struktury kostne badane zęba. Pozwala też na przeanalizowanie przebiegu naczyń krwionośnych, korzeni zębów, przebiegu nerwów oraz ułożenie zatok nosa. Tak wyraźny obraz rentgenowski pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań podczas leczenia stomatologicznego co wpływa niewątpliwie na komfort pacjenta. Posiadanie odpowiedniego zdjęcia pozwala przeprowadzić dentyście zabieg perfekcyjnie i uniknąć naruszenia nerwów czy naczyń krwionośnych.
Jak przygotować się do zdjęcia 3D?
Procedury wykonania zdjęcia rentgenowskiego 3D jest taka sama jak w przypadku standardowego zdjęcia 2D. Pacjent musi zdjąć okulary, biżuterię, spinki, ale też usunąć ruchomy aparat ortodontyczny lub protezę. Przed wykonaniem badania pacjent musi nałożyć na siebie fartuch ochronny, a całe badanie trwa zaledwie kilka sekund.