Jaki RTG wybrać do gabinetu stomatologicznego?

Zarówno pacjenci, jak i rynek medyczny, już od jakiegoś czasu wymagają od stomatologów prowadzenia procesu leczenia według najwyższych standardów. To mobilizuje właścicieli praktyk do wprowadzania nowych technologii i rozwiązań diagnostycznych. Trudno wyobrazić sobie współczesny gabinet stomatologiczny bez sprzętu RTG. Oczywiście jest możliwe kierowanie pacjentów na badania RTG do innych placówek, pozostając jedynie przy prowadzeniu procesu leczenia, jednak tak funkcjonujących gabinetów jest obecnie coraz mniej. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając sprzęt RTG do gabinetu stomatologicznego?

Określ swoje potrzeby

Przede wszystkim wybierając jakikolwiek sprzęt do swojego gabinetu, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Dzisiaj wybór wszelkich urządzeń jest bardzo duży, a sprzęty stomatologiczne nie należą do najtańszych. Zatem wiele zależy od tego, czym stomatolodzy w danej praktyce się zajmują i jakiego leczenia się podejmują. To dość mocno determinuje potrzebę posiadania konkretnego sprzętu RTG, który zagwarantuje nam wszystko, czego potrzeba do jak najlepszego wykonywania pracy stomatologa i skutecznego leczenia pacjentów. Inną ważną sprawą jest wielkość gabinetu. Jeśli gabinet posiada jedno stanowisko to warto dobrać sprzęt RTG właśnie pod takie jego wykorzystanie. Jeśli natomiast mamy gabinet wielostanowiskowy to zdecydowanie lepiej zainwestować w sprzęt, który da nam komfort pracy w takich warunkach, a przy tym będzie na tyle mobilny, aby w razie potrzeby obsłużyć wszystkie stanowiska gabinetowe.

Sposób montażu

Wybierając urządzenie RTG, zanim zajmiemy się danymi technicznymi, powinniśmy zwrócić uwagę na praktyczne możliwości montażu różnych urządzeń tego typu. Niektóre wieszamy na ścianie, inne mocujemy do unitu, jeszcze inne są wyposażone w jezdny wózek. Warto zatem zastanowić się nad tym, który rodzaj urządzenia będzie najwygodniejszy do używania dla nas i naszych pacjentów, ale także pamiętajmy, że dużo zależy od możliwości technicznych montażu sprzętu w konkretnym gabinecie stomatologicznym. Nie zapominajmy, że takie urządzenia potrafią ważyć kilkadziesiąt kilogramów i nie zawsze da się je zamontować tak, jak byłoby nam najwygodniej. Zatem to, jaki rodzaj wybierzemy, zależy od wielkości gabinetu, jego konstrukcji i liczby stanowisk, które ma obsłużyć oraz od wielkości pomieszczenia. Dane techniczne aparatów są oczywiście bardzo ważne, ale jeśli źle dopasujemy sprzęt do naszych wymagań, to nawet najlepszy i najdroższy aparat nie pozwoli nam osiągnąć spodziewanych wyników.

Rodzaje urządzeń RTG dla stomatologii

Na rynku mamy naprawdę sporo urządzeń RTG dla gabinetów stomatologicznych. Warto wymienić, chociaż kilka z nich. Jednym z często wybieranych urządzeń tego typu jest wewnątrzustny aparat służący do RTG punktowego. Umożliwia on wykonywanie zdjęć pojedynczych zębów zgryzowych oraz zgryzowo-skrzydłowych. Jego lekka konstrukcja sprawia, że jest to urządzenie bardzo stabilne, ale i precyzyjne. Urządzenie takie jest też zwykle bardzo poręczne. Można go płynnie ustawiać jedną ręką, a głowica zatrzymuje się dokładnie tam, gdzie potrzeba – bez konieczności ciągłego poprawiania pozycji. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest aparat FOCUS niemieckiej firmy KaVo. Kolejnym rodzajem aparatów RTG są aparaty pantomograficzne 2D. Urządzenia te przeznaczone są do wykonywania panoramicznych zdjęć RTG, które umożliwią optymalizację rezultatów leczenia u pacjentów, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem urządzenia te, chociaż są relatywnie tanie, dają niesamowite możliwości diagnostyczne. Trzecim rodzajem urządzeń RTG stosowanych w stomatologii są tomografy 3D. To już naprawdę zaawansowane urządzenia, które często dysponują lepszymi czujnikami przechwytującymi obraz (CMOS) oraz oferują zmienny tor ruchu głowicy – niejako dopasowując się do anatomii pacjenta, aby jak najlepiej zwizualizować interesujące lekarza tkanki. Przy tym oprócz trybu pełnej panoramy dla dorosłych i dla dzieci, dają najczęściej także możliwość wykonywania półpanoram, zdjęć celowanych na zęby przednie oraz zatoki szczękowe.