Jak prawidłowo sterylizować narzędzia stomatologiczne?

Celem sterylizacji przyrządów stomatologicznych jest zabicie wszystkich drobnoustrojów, które mogą pozostawać na narzędziach po ostatnio wykonywanym zabiegu. Przyrządy stomatologiczne muszą zostać prawidłowo oczyszczone i zdezynfekowane, aby podczas kontaktu z następnym pacjentem nie przeniosły mu zarazków od poprzedniej osoby, która siedziała na fotelu dentystycznym.

Sterylizacja narzędzi jest niezwykle ważna w stomatologii, ponieważ dziedzina ta ma do czynienia z jamą ustną, czyli częścią ciała, przez którą, drogą kropelkową, może przenosić się wiele drobnoustrojów. Niektóre pomoce używane w gabinecie stomatologicznym, takie jak plastikowe kubki czy drewniane patyczki, są oczywiście jednorazowe. Jednak wszystkie specjalistyczne narzędzia stosuje się po wielokroć i w związku z tym trzeba je poddawać sterylizacji. Proces sterylizacji narzędzi stomatologicznych składa się z przygotowań oraz właściwego przebiegu.

Przygotowania oraz właściwe czynności

Na przygotowania do sterylizacji może składać się jeden lub kilka etapów. Zależy to od tego, jak bardzo złożony jest sprzęt stomatologiczny. Jeżeli wymaga on demontażu, to pierwszy etap przygotowania do sterylizacji polega właśnie na tej czynności. Trzeba rozłożyć narzędzie na czynniki pierwsze, żeby dokładnie oczyścić każdy jego element. Aby przyrząd mógł zostać poddany sterylizacji, musi on być bowiem czysty, suchy i w odpowiednim stanie technicznym.

To, jaką formę przybiera sterylizacja, zależy już od rodzaju narzędzia. Inaczej bowiem obchodzi się z wiertłami, a inaczej z systemami ssącymi oraz ślinociągowymi. Z grubsza jednak można opisać postępowanie z przyrządami stomatologicznymi za pomocą podobnych kroków. Należy do nich kolejno:

  • wstępne oczyszczenie narzędzia

  • potraktowanie narzędzia przez wymagany czas odpowiednim preparatem

  • wypłukanie i osuszenie narzędzia

  • prawidłowe zapakowanie i zabezpieczenie narzędzia do momentu następnego wykorzystania

Bardzo ważne jest to, aby nie tylko odpowiednio wysterylizować narzędzia, ale także prawidłowo je zabezpieczyć przed następnym użyciem. Między momentem sterylizacji a kolejnym zadaniem do wykonania dany przyrząd nie może bowiem ponownie się zanieczyścić.

Podsumowując, sterylizacja to niezwykle ważny proces w działalności stomatologicznej. Zależy od niej bowiem bezpieczeństwo pacjentów. Dlatego ważne jest, by była ona przeprowadzana w prawidłowy sposób.